Proč je dětské pyžamo důležité

Proč je dětské pyžamo důležité

Pamatujete se ještě, jaké jste jako dítě měli nejoblíbenější dětské pyžamo? S velkou pravděpodobností ano, protože pyžamko a postýlka jsou veledůležitou součástí dětského světa. Dítě v něm tráví relativně dlouhou část dne, jednak kvůli větší fyziologické potřebě spánku, jednak proto, že v něm rádo několik prvních hodin po probuzení řádí, tedy hraje si a obšťastňuje své okolí. Pyžamo s menším dítětem cestuje do školky, kde usnadňuje zvládnout nepopulární odpolední spaní. Proto je důležité věnovat jeho výběru zvýšenou pozornost.

V noci jste to, co máte na sobě

Je to divné, ale lidem není jedno, v čem spí. A to dokonce i když žijí sami. Základními požadavky na noční úbor jsou pohodlnost a dobrý pocit – v pyžamu se musíte dobře cítit. K tomu samozřejmě přispívá i jeho slušivost. Najdou se i tací, kteří svá pyžama žehlí, což je z hlediska ekologického i ekonomického úplně scestné. Jenže co by člověk neudělal, aby se mu lépe spalo. 

Dětem kromě toho všeho musí jejich pyžamko prostřednictvím designu nebo motivu ještě splňovat požadavek na rozvíjení fantazie během usínajícího rituálu usínání , popřípadě posilovat vědomí, že nejsou samy. Taková koala nebo zebra na pyžamu je záchytný bod v prázdném a tmavém pokoji. A nepohrdnou jí ani starší holky a kluci, které se přes den ničeho nebojí. 

Děti rostou z pyžama do pyžama

Vybírat pro dítě pyžamo může být problém, protože s rostoucím věkem se dítěti mění vkus a preference. Holčičky mívají růžové období, etapu poníků, koníků a jednorožců nebo barbín a u chlapců lze analogicky vysledovat podobné změny. S rizikem, že dítě pyžamo odmítne, je třeba počítat, nicméně pokud si všímáte, čím váš potomek právě žije, s trochou trpělivosti byste měli být schopni najít ideální pyžamo. 

Sladké ráno pro celou rodinu

Abychom nezapomněli na druhou stranu: pamatujete se, jaké pyžamo jste měli nejraději na svém dítěti?  Oblečení pro děti si stejně, ne-li více užívají rodiče a všechno dospělácké okolí. Při výběru tedy nezapomínejte na sebe, aby -až večer andílek bude způsobně všechny obcházet a dávat pusinku na dobrou noc nebo  až ráno přicupitá nahlásit, že už je vyspinkaný – roztomilost byla maximální a celkový dojem dokonalý. 

5 aspektů pyžam, jež není radno přehlédnout

Praktický seznam toho, co je třeba při nákupu zohlednit, je zde: 

  • Věk: V kojeneckém věku se jako pyžama používají hlavně body nebo jednodílné kostýmky. V jednodílných overalech se často pokračuje do pokročilejšího dětství. V některých případech se zde ale již objevují první varianty s košilemi a kalhotami.
  • Formy: Jakmile je celotělový overal zavržen, můžete vybírat mezi košilkou nebo kombinací kalhot s dlouhým nebo krátkým rukávem a dlouhými či krátkými nohavicemi 
  • Materiál: Ve většině případů výrobci používají na pyžama bavlnu. Občas se přidá trochu elastanu nebo jiného umělého materiálu, který si ale s potem také dovede poradit.
  • Design & Motivy: Asi je jen málo kousků dětského oblečení, kde výrobci popouštějí uzdu fantazii  při vymýšlení motivů tolik jako u pyžam. Pro téměř každé představitelné téma ( film, zvíře nebo seriálovou postavu)  najdete to pravé pyžamo.
  • Škodliviny: Pozornost byste však neměli věnovat pouze designu. Někteří výrobci se bohužel stále musí potýkat se škodlivinami v pyžamech, které tam pochopitelně nemají místo. Vyplatí se proto podívat se blíže na výsledky testů, recenze a certifikáty.

Pyžamo se denně nosí a často se pere. To znamená, že se rychle opotřebovává a nikdy není na škodu koupit nějaké nové. Když darujete dítěti pyžamo, těžko se od maminky dočkáte odpovědi, že ho nepotřebuje. 

Kolik dětských pyžam je podle vás optimální počet?

Pavla Snášelová