Postýlka pro miminko či společně s ním na jednom lůžku? Záleží na okolnostech

Postýlka pro miminko či společně s ním na jednom lůžku? Záleží na okolnostech

Dnes bývá častým trendem, že rodiče místo nákupu postýlky pro miminko upřednostňují spaní s ním v jedné posteli. Je to však dobrý nápad? Čeho se vyvarovat? A nevyplatí se nakonec raději postýlku také pořídit? 

Jak u postýlky pro miminko, tak při společném spaní je bezpečnost nejdůležitějším bodem

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, první na co byste měli dbát, je bezpečnost. A na co položit důraz?

  • Alkohol. 

V případě společného spaní nelze připustit, aby jeden či oba dva rodiče ulehli s miminkem v jedné posteli, když jsou pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Svým jednáním mohou lehce ohrozit život svého dítěte.

  • Předměty jako plyšové či jiné hračky nebo ozdobné polštářky.

Na lůžku nebo na dětské postýlce by se jich mělo nacházet co nejméně, nejlépe žádné. Jejich náhodné převalení na novorozence pro něj může být nebezpečné. Problematické jsou také jejich záhyby, kam se může nešťastnou náhodou otočit obličejem a překrýt mu nos a ústa. Tím ztratí možnost se nadechnout.

  • Měkké matrace a další nebezpečí

Pokud máte extrémně měkké matrace či dokonce vodní postel, rozhodně není společné spaní možné. Miminko by se mohlo dostat do pozice, kde by nemohlo pořádně dýchat. Je vždy potřeba matrace co nejvyšší tvrdosti. Pozornost věnujte také eliminaci mezer mezi matracemi nebo mezi postelí a zdí.

Uspáváte dítě na hrudníku? I v tomto případě buďte opatrní

Novorozenci i kojenci jsou ze zásady křehcí tvorové, kteří jsou odkázáni na naši pomoc. Mnoho miminek má problémy s usínáním, které se často řeší tak, že nastupuje tatínek se svoji mužnou hrudí. Ovšem i zde uspávejte s citem a vyvarujte se toho, abyste neusnuli také vy.  

Fotka z takového společného sdílení lůžka bývá zpravidla  roztomilá, ovšem je dobré si uvědomit, že ve spánku nemáte kontrolu ani nad sebou, ani nad miminkem. To vám může z hrudi jednoduše sklouznout. A to přece nechcete.

Společné spaní má své benefity i zápory 

Někteří rodiče nedají na společné spaní dopustit. Hlavně v případě, že mají velmi kontaktní miminko, které přítomnost rodičů vyžaduje a jen v jejich přítomnosti se dokáže zklidnit a usnout. Kromě toho  tím zvýšíte pravděpodobnost dlouhodobého kojení.

 Obecné mínění, že když budete s dítětem spát v jedné posteli, uděláte z něj rozmazleného tvora je pověra. Výzkumy totiž prokázaly, že to neplatí. Ovšem co je třeba vést v patrnosti, je vhodnost matrace. S ohledem na zdravý vývoj páteře miminka by měla být co nejtvrdší. Proto se i při společném spaní v posteli vyplatí mít připravenou postýlku se správně tvrdou matrací určenou pro takto malé děti. 

Postýlka může být pomocníkem pro klidnější spánek rodičů i dítěte 

Proto by měla být pevnou součástí standardní výbavy, která se  při narození miminka pořizuje. Ne každému dítěti  totiž společné spaní vyhovuje. Popřípadě i mnoho rodičů dá přednost tomu, aby miminko spalo raději v postýlce než v jejich posteli. Už jen proto, že se všichni lépe vyspí, protože během spánku nemusí dávat pozor, zda nejsou nějakým způsobem pro své dítě nebezpeční. 

Praktické rady pro výběr postýlky

  • Vždy zvolte pouze takové, které mají nátěr atestovaný pro děti do tří let. Až miminko trochu povyroste bude ochutnávání příček jeho velkou zálibou. Tak ať se nemusíte bát případných problémů. 
  • Volte jednoduchost. Jakákoliv výzdoba může být  sice hezká, ale pokud bude vyčnívat či jinak překážet, může se o ní dítě poranit. 
  • S ohledem na bezpečnost by příčky  neměly mít rozestup větší než 6 cm.

Už jste si zvolili pro své budoucí miminko jméno?  Jaké? A bude spát s vámi nebo v postýlce?

Pavla Snášelová