Sedm skvělých tipů pro cestování – létání s dětmi

Sedm skvělých tipů pro cestování – létání s dětmi

Létání samo o sobě může být dost stresující, ale když se k tomu přidá dítě, jde o opravdovou výzvu. Její zdolání chce velkou dávku trpělivosti a pozornosti, a také pečlivou včasnou přípravu. A protože se pravidelně setkáváme s rodinami, které se rozhodli využít služeb zabezpečeného parkování po dobu své dovolené, rozhodli jsme se s vámi podělit o několik tipů, jak si příští let s miminkem ulehčit.

Výběr destinace 

Vždy jste snili o tom, že navštívíte místa na druhé straně světa? Dobře popřemýšlejte o tom, zda taková cesta není pro vašeho drobečka příliš dlouhá, náročná nebo dokonce nebezpečná. Samozřejmě, každé miminko je jedinečné. Některá i několikahodinové cestování zvládají velmi dobře, jiná zas mají problém i s přesuny na kratší vzdálenosti. Už při výběru dovolenkové destinace ale zvažte potřeby malého človíčka a nevystavujte ho zbytečné zátěži. Delších cest do exotických zemí si s ním určitě ještě užijte v budoucnosti, až na ně přijde ten správný čas.

Volba vhodného sedadla 

Řada leteckých společností dnes umožňuje vybrat si pro svůj let sedadlo. Využijte toho a rezervujte si sedadlo do uličky. Toto umístění skutečně může přispět k hladšímu průběhu letu. Nejenže vaše dítě bude mít více na co dívat. Budete mít kolem sebe více prostoru na hraní, krmení, a v nejlepším případě také na spaní. Dává vám příležitost vstát, projít se, kdykoli budete chtít, nebo nechat dítě se protáhnout, aniž byste tím rušili ostatní ve vaší řadě.

Nic nenechávejte na poslední chvíli

Jednou z nejhorších součástí létání je starost o to, zda budete mít dostatek času na odbavení, všechny bezpečnostní kontroly a přesun k odletové bráně. Jako zkušení rodiče určitě sami víte, že s dítětem všechno trvá o poznání déle. Proto se vyhněte zbytečnému stresu a na letiště doražte s předstihem.

Zabavte se před odletem 

Mnoho letišť je „family-friendly“ a disponuje prostory vyhrazenými pro ty nejmenší. Nemusí jít vždy o oddělené hrací koutky. Hračky, prolézačky, hrací podlahy a další mohou být různé rozmístěny po celém areálu odletové haly. Pokud tedy máte možnost, zjistěte si dopředu, zda letiště, která budete využívat, nabízejí podobná zákoutí vhodná pro děti. Místo, kde si by váš drobeček mohl hrát, kde najdete nejrůznější vymoženosti, které zkrátí čekání a dítě také trochu unaví.

Nástup do letadla

Často je rodinám s malými dětmi umožneno nastoupit do letadla dříve. Mnohým rodičům se ale osvědčilo se při nástupu rozdělit. Zatímco jeden nastoupí mezi prvními, postará se o uložení příručních zavazadel, tašky s plenkami a dalšími potřebnými věcmi, druhý přistoupí s dítětem až na samotném konci. Bude tak mít relativně volné ruce a v letadle již najde vše připravené.

Správné načasování krmení 

Hladové miminko = nešťastné a neklidné miminko. Abyste se pláči vyhnuli, krmte ho nebo kojte během vzletu a přistání. Děťátko tím spolehlivě rozptýlíte a zároveň mu pomůžete lépe se vyrovnat se změnou okolního tlaku. Polykání totiž může pomoci snížit pocit „zalehnutí uší„, který je nepříjemný pro dospělé, natož pak pro malé děti.

Začněte svou cestu správně

Již samotná doprava na letiště je velmi důležitá. Při cestování s dítětem je pohodlí vás všech naprosto klíčové. Vyhněte se chaotické cestě MHD a dejte přednost dopravě vlastním vozem, při které vás nebudou limitovat žádné jízdní řády, ani prostorná zavazadla. Auto vám doporučujeme zanechat na zabezpečeném parkovišti poblíž letiště a z místa parkování na terminál 2 nebo 1 se pak nechat přepravit služebním vozem s vlastním řidičem. Jsme zvyklí na starosti spojené s cestováním rodin a pomůžeme vám začít cestu snadno, aby vše ostatní proběhlo hladce.

Rodiče, máte další doporučení, jak létání s dětmi zvládnout bez zbytečných problémů?

Pavla Snášelová