Lety a parkování – terminál 2 na letišti Ruzyně

Lety a parkování – terminál 2 na letišti Ruzyně

Lety mohou být nudné, nepohodlné a vyčerpávající. Ani nemusíte být na palubě toho nejdelšího na světě, stačí špatně naplánovat cestu napříč Evropou a máte zkažený nejen ten den, ale i těch několik následujících.  Stejně tak vám nepřidá ani případná starost o vaše auto, se kterým jste  přijeli na letiště. Naštěstí existuje pár snadných způsobů, jak si takový let zpříjemnit a jak si vybrat správné parkování, které vás nezruinuje. Máme pro vás hned několik tipů, které využije během samotné cesty, tak i v rámci jejich příprav a po přistání. 

Rezervujte si včas nejen letenky, ale i sedadla 

Včasný nákup letenek by měl být samozřejmostí. Čím dříve to totiž uděláte, tím spíše získáte své oblíbené místo. Pro případ, že žádné takové nemáte, nebo jsou místa vpředu, kde je více prostoru pro nohy, obsazená, volte sedadla v posledních řadách. Bývají sice o něco hlučnější, ale máte mnohem větší šanci, že to vedle vás bude volné a vy si tak budete moci udělat pohodlí.

Vyzrajte na jet lag

Před cestou můžete udělat několik věcí, které vám pomohou se jet lagu vyhnout nebo ho alespoň zmírnit. Věnujte dny před odletem úpravě spánkového režimu. Zkušení cestovatele doporučují jít si několikrát lehnout už v podvečer nebo až k ránu, podle toho, v jakou denní dobu poletíte. Strategie zůstat 24 hodin před letem vzhůru ale nefunguje.

Připravte si vlastní zábavu

Zábavní systémy v letadle se vždy nemusí trefit do vašeho vkusu. Stáhněte si výběr filmů nebo her, ať vás nic nezaskočí. Alternativou může být poslech podcastů, který navíc šetří baterii!

Sbalte se chytře 

Nejnutnější věci si uložte do osobního zavazadla, abyste je měli vždy po ruce. Co by vám v něm nemělo chybět? 

 • Malý polštářek
 • Sluchátka, popř. kvalitní špunty do uší 
 • Tablet, notebook nebo kniha
 • Léčiva
 • Menší svačina
 • Toaletní potřeby 
 • Několik roušek nebo respirátorů navíc 
 • Oblečení na převléknutí

Dopravte se na letiště včas 

Poslední věc, kterou před dalekou cestou potřebujete, je panikařit. Už při samotné dopravě na letiště se můžete vyhnout nepříjemným peripetiím.

 • Dejte přednost vlastní dopravě před nespolehlivou MHD. 
 • S předstihem si najděte blízké parkování k terminálu 2, budete mít o starost méně.
 • Na cestu se vydejte s dostatečnou časovou rezervou, ať vás nepřekvapí kolony ani dlouhé odbavovací fronty.

Způsob parkování u terminálu 2 zvažte dopředu

Výběru parkování  věnujte patřičnou  pozornost.a to s předstihem. Vždyť je z čeho vybírat:

 • Parking domy přímo v areálu letiště. Za blízkost ke vstupu do odletové haly ale draze zaplatíte. 
 • Nehlídané parkování v přilehlých obytných zónách, popřípadě u obchodních center. Nebezpečí, že své auto po návratu nenaleznete, nebo bude poškozené je velmi reálné. 
 • Hlídané parkování v dojezdové vzdálenosti od letiště, jenž garantuje bezpečí vašeho vozidla za výhodnější ceny, než to u terminálů. A současně takové, ze kterého vás dopraví k odletové hale při odlet ua zpět na parkoviště při příletu
 • Pokud nechcete riskovat, že o své auto přijdete a zároveň nehodláte za parking utratit jmění, pak je parkování u soukromého subjektu tím nejlepším možným řešením.

Správně se oblečte

Vaší prioritou by mělo být pohodlí, ne udělat dojem. Proto volte oblečení, které je volné a cítíte se v něm příjemně. Vezměte si sebou svetr nebo mikinu, které zahřejí, až klimatizace na palubě pojede naplno.

Během letu pečujete o své zdraví 

Víte, kdo jsou vaší dva největší nepřátele v oblacích? Dehydratace a hluboká žilní trombóza. Bojujte proti nim pravidelným pitím vody, protahováním se a procházkami po kabině.

Buďte kreativní (nebo produktivní) 

Málokdy máte možnost sedět tak dlouho bez rozptýlení, tak proč toho nevyužít? Vezměte si s sebou zápisník, křížovky, nebo cokoli jiného, co vám pomůže procvičit si myšlení. Pokud s sebou máte notebook, může to být také dobrá příležitost dohnat všechny pracovní resty.

Seřiďte si hodinky

Je důležité se aklimatizovat na časové pásmo místa, kam míříte. Jakmile nastoupíte do letadla, přeřiďte si hodinky na místní čas v cílové destinaci a podle toho změňte svůj režim.

Alkohol – ano či ne? 

Někteří si před letem nebo v jeho průběhu rádi dopřejí trochu alkoholu pro uvolnění. Přesto to nepovažujte za způsob, jak cestu zvládnout. Větší množství alkoholu dehydratuje a narušuje spánek. Navíc budete mnohem častěji potřebovat ty maličké toalety, o které se s dalšími desítkami cestujících dělíte.

Máte v životě pocit, že nestíháte? Že se potřebujete zastavit a odpočinout si? Využijte k tomu právě tyto dlouhé lety. I když mohou být nudné, přistupujte k nim pozitivně a mějte na paměti jednu věc: Jakmile jste ve vzduchu, není co řešit. Jste v letadle, dokud nepřistane. Zavřete oči, nadechněte se a nechte čas plynout. Tak dorazíte do cíle uvolnění a připraveni vyrazit za novým dobrodružstvím! 

Čím se bavíte vy během dlouhých letů?

Pavla Snášelová