Anketa: postřehy rodičů z každodenního používání kočárku

Anketa: postřehy rodičů z každodenního používání kočárku

Udělali jsme malý průzkum mezi zkušenými rodiči a ptali se, co by těm, kteří se na tuto radostnou úlohu teprve připravují, v souvislosti s výběrem dětského kočárku poradili. Na následujícím řádcích naleznete jejich odpovědi, jedná se o velmi zajímavé nápady a postřehy, které se dají získat jedině praxí, a které by vás třeba ani nenapadly!

 

Dvakrát měř a to nejen kočárek

Pečlivě se vám vyplatí přeměřit vchodové dveře domu nebo bytu, ale i kufr auta či výtah. Ten obzvlášť ve starší zástavbě může být o něco užší. To, že v něm kočárek zkrátka nesvezete, zjistit při vyjížďce určitě nechcete.

 

 • Zajímejte se o šířku kočárku, resp. rozchod kol.
 • Ujistěte se, že se po složení do kufru auta opravdu vejde. Při nákupu se nestyďte požádat o možnost toto prakticky vyzkoušet.

 

Pozor na příliš malé korbičky

Možná jste i vy slyšeli svou maminku nebo babičku říkat, že dnešní korbičky jsou v porovnání s těmi tehdejšími doslova „mini“. Některé jsou skutečně příliš malé a miminko v nich po pár měsících nebude mít dostatečný prostor. Na problém byste mohli tvrdě narazit v zimě, kdy je třeba děťátko zabalit do teplého zimního fusaku, se kterým se pak ale dovnitř prostě nevejde.

 

Abyste nákupu později nelitovali, vezměte si k ruce tento přehled minimálních rozměrů:

 

Hluboký kočárek

 • Délka: minimálně 72 cm, optimálně 80 cm
 • Šířka: minimálně 30 cm, optimálně 35 cm
 • Výška korbičky nad zemí: minimálně 60 cm aby dítě nedýchalo zplodiny, jinak v závislosti na vašem pohodlí a snadnému přístupu k miminku

 

Sportovní kočárky

 • Šířka: minimálně 32 cm, ideálně 35 cm
 • Výška opěradla: minimálně 38 cm, ideálně až 50 cm
 • Hloubka posedu: minimálně 21 cm, ideálně 24 cm

 

Jedině rukojeť s nastavitelnou výškou

Zejména levnější kočárky mají rukojeť pevně nastavenou na standardizovanou výšku a už s tím nic neuděláte. Jste-li menšího nebo naopak většího vzrůstu, jízda s takovým kočárkem pro vás bude nepohodlná. A když už bude nastavení vyhovovat vám, nemusí být tím pravým pro vašeho partnera nebo prarodiče miminka, kteří s ním jednou taky budou chtít vyrazit ven.

 

Snadný přístup do úložných prostor pod kočárkem

Ideálně byste měli být schopni potřebné věci uložit do koše pod korbou velmi rychle. Mělo by stačit pouhého sehnutí se. Pokud musíte zastavit a kočárek obejít, abyste se k úložným prostorům vůbec dostali, hledejte jiné konstrukční řešení.

 

Extrémně nízká váha není vždy úplnou výhrou

Hmotnost kočárku je nepochybně důležitý faktor. Rozdíl ve váze jednotlivých modelů může činit až 10 kg. Říkáte si, čím lehčí, tím lepší? To je pravda jen z poloviny. S lehoučkými modely se vám bude snáze manipulovat. Pokud se budete pohybovat s kočárkem v Praze či jiných velkých městech a budete při tom často využívat prostředky hromadné dopravy, pak jeho lehkost oceníte. Jenže! Těžší kočárky mají ve svém podvozku dodatečné stabilizační závaží, které přijde vhod při jízdě po nerovném terénu nebo v zimě na sněhu! Navíc, někteří výrobci v rámci maximálního odlehčení sahají po levnějších materiálech. Ty se jednak svou životností nemohou s těmi kvalitními měřit, také se v nich mohou vyskytnout zdraví škodlivé látky jako ftaláty nebo problematická změkčovadla plastů.

 

Další otázky, na které se zaměřit, v kostce

 • Víte jak dohustit pneumatiku v kočárku nebo ji vyměnit, když při procházce píchnete?
 • Jde kočárek složit jen jednou rukou?
 • Jaká je míra polohování korbičky? Lze ji sklopit do úplného lehu (sporťáky)?
 • Je kočárek adaptabilní pro více dětí?
 • Je možné korbu otočit po směru /proti směru jízdy?
 • Je kočárek snadno omyvatelný? Není totiž pravda, že na černé nebude nic vidět…

 

 

Než se vydáte do prodejny kočárků, není od věci si sepsat všechna své přání, ale i omezení, se kterými se denně budete potýkat (cesta MHD, jízda výtahem apod.). Žádná poznámka není špatná nebo hloupá, naopak! Tato příprava vám pomůže předejít nepříjemným překvapením a zklamáním.

Necháváte si s výběrem kočárku poradit od svých přátel, kteří se již stali rodiči?

Pavla Snášelová