Silikonové implantáty – v jejich kvalitě můžou být značné rozdíly

Silikonové implantáty – v jejich kvalitě můžou být značné rozdíly

Silikonové implantáty jsou nejčastější volbou žen, které touží po větším poprsí. Pokud o dokonalejším dekoltu přemýšlíte a poohlížíte se po vhodné klinice, určitě si nezapomeňte zjistit také něco o původu implantátů, jež operatér používá. Vyplatí se to.

V České republice je augmentace neboli zvětšení prsou jeden z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších estetických zákroků. Tvoří více než pětinu z celkového počtu plastických operací. Většího objemu se u nás dosahuje především díky silikonovým prsním implantátům.

 

Velký trh, vysoká konkurence

Poptávka je vysoká a prsní silikonové implantáty vyrábí spousta firem. Kterého producenta si nejlépe zvolit? Především – dbejte na prověřenou kvalitu. Jedná se o vaše tělo a vaše zdraví, nehazardujte s ním. Pečlivě vybírejte kliniku a zjistěte si, jakou značku materiálu používá. O daném výrobci si pak něco zjistěte. Za každou cenu musí mít evropskou certifikaci CE.

 

Velcí hráči jsou sázka na jistotu

Světovému trhu vévodí několik známých a prověřených jmen. Pokud se rozhodnete pro právě jejich prsní implantáty, získáváte jistotou, že mají všechna potřebná prověření. Patří sem např. Mentor (od americké společnosti Johnson & Johnson), Motiva (Kostarika/USA), Allergan (USA), Polytech (Německo), Sebbin (Francie), Nagor (Velká Británie) apod. Všechny tyto značky mají za sebou mnoho let testování, zvolily si je miliony žen. Disponují také samozřejmě evropskou certifikací CE, případně americkou alternativou FDA.

 

Kvalitní implantáty od těchto značek přináší mnoho nezbytných výhod:

  • minimální riziko pooperačních komplikací
  • bezpečnost a zdravotní nezávadnost
  • širokou škálu velikostí, typů a tvarů
  • nižší riziko prasknutí (neboli ruptury) – po deseti letech v průměru praskne pouze do 5% implantátů
  • minimální opotřebení v těle – jsou vhodné i pro velmi aktivní ženy
  • snížené riziko vzniku kapsulární kontraktury – komplikace, během které se okolo implantátu hromadí tvrdá jizevnatá tkáň. Je bolestivá, objevuje se nejčastěji do 12. měsíce po zákroku a u těžších forem vždy vyžaduje reoperaci.
  • velmi dlouhá životnost
  • 10 let záruka

 

Jaké nebezpečí představují levné implantáty?

Mohou přinášet vyšší riziko prasknutí a častější výskyt nepříjemné kapsulární kontraktury. Prs může díky reakci na nekvalitní materiál bolet či ztrácet citlivost. Implantát může mít také horší zátěžovou odolnost a následně i celkově kratší životnost.

 

Navíc – dobrý lékař patrně k práci s nedostatečně prověřeným materiálem nepřistoupí. A riskovat kombinaci nekvalitního výrobku a neuvědomělého operatéra, to rozhodně za těch pár ušetřených peněz nestojí!

 

Evropanky preferují kohezivní silikon

V USA jsou dlouhodobě velmi oblíbené implantáty plněné tekutým solným roztokem. V Evropě – včetně České republiky – se však téměř vůbec nepoužívají. O silikonu se někdy říká, že může při prasknutí zaplavit tělo jemu nevlastní látkou, jedná se ale o zkreslený úsudek. Všechny moderní silikonem plněné implantáty jsou vyrobené z vysoce kohezivních (čili soudržných) materiálů. V praxi to znamená, že gel drží při sobě i v případě, kdy by k porušení vnějšího obalu náhodou došlo.

 

Musí se kvalitní implantáty měnit?

Ženy se často ptají, po jak dlouhé době se musí implantáty vyndat. Pravdou však je, že pokud v hrudi nosíte výrobek od předního certifikovaného producenta a nic vás nezlobí, na žádnou další spěchat operaci nemusíte. Choďte na pravidelné kontroly prsou a pokud se neobjeví žádný problém, není důvod k výměně.

Jak jste na tom vy – věříte ve zdravotní nezávadnost prsních implantátů? Na vaše názory se těšíme v komentářích!

Pavla Snášelová