Aplikace kyseliny hyaluronové není vůbec kyselá

Aplikace kyseliny hyaluronové není vůbec kyselá

Když se řekne kyselina, nejčastěji se každému vybaví bezpečnostní pokyny před hodinou chemie ve školní laboratoři nebo zásady první pomoci při náhodném požití. Poleptání, otrava, nebezpečí – to jsou asociace, které naskakují v první řadě. Je to ale skutečněně nespravedlivé, protože kyseliny jsou celkem fajn, v lidském těle, kde pomáhají jeho správnému fungování, se jich najde dost – jen namátkou chlorovodíková v žaludku, askorbová čili vitamin C atd. A přesto se ukazuje, že to nestačí a že sem tam je více než vhodné nějakou tu kyselinu do těla přidat. Co třeba taková kyselina hyaluronová? Tento název je možné objevit ve složení mnoha pleťových krémů. Ale to zdaleka není všechno. Jak se provádí aplikace kyseliny hyaluronové a k čemu je dobrá?

 

Aplikace kyseliny hyaluronové dodává tělu látku jemu vlastní

Kyselina hyaluronová patří mezi kyseliny přirozeně existující v těle člověka, jejím domovem jsou klouby a pojivové tkáně, svou přítomností přispívá k jejich elasticitě. Má schopnost na sebe vázat vodu, a tak funguje jako jakýsi lubrikant. Působí-li její nedostatek v oblasti pohybového aparátu nějaké problémy, aplikují ji lékaři zcela bez skrupulí injekčně na postižená místa, aniž by pacient musel postoupit nějaká zvláštní, například alergologická vyšetření. Nemálo se jí přirozené také nachází v pokožce, kterou svými vlastnostmi hydratuje, brání vysušování, krabatění, zkrátka stárnutí. Tajemství stárnutí – zejména jeho vnějších vizuálních projevů – do značné míry spočívá ve faktu, že s postupujícím věkem klesá množství kyseliny hyaluronové vytvořené v těle. Právě proto je tato látka základní složkou omlazujících antiageing krémů, sér a kapslí. A pokud je její nedostatek opravdu fatální, bez váhání a rozpaků může být injekčně – ale velmi malými jehličkami – aplikována na postupem času poznamenaná místa v obličejových a dekoltových partiích.

 

S věkem stoupá potřeba aneb Když už angrešt nestačí

Že se stárnout se musí umět a že po čtyřicítce se vzezření a výrazu obličeje pozná, jaký kdo doopravdy je, jsou moudra pravdivá jen částečně. Náročné zaměstnání, stresující životní etapy a genetická výbava se podepíší na vzhledu často mnohem více, než by člověk chtěl nebo než by si zasloužil. Zvláště když nemá vždy čas na správnou výživu, každodenní vyčerpávající péči, kupování výživových doplňků (kyselina hyaluronová se do užívat i perorálně) a navíc mu prostě nechutná angrešt, který je mimochodem jedním z nejvydatnějších přírodních zdrojů věčného mládí. Nějakou dobu to jde a potom najednou dojde při pohledu do zrcadla k lehkému zděšení. Naštěstí na aplikaci injekčních výplní kyselinou hyaluronovou není nikdy pozdě, a protože je to zákrok poměrně radikální, byť bezrizikový a bezbolestný, je výrazná také změna vzhledu. Kruhy pod očima a vrásky včetně nosoretních rýh jsou pryč, naopak ztracený objem propadlých tváří a smyslnost rtů je zpátky a povislé ústní koutky na svém místě. Aplikovaná kyselina se zabydlí ve střední vrstvě pokožky a absorbovanou vodou udržuje pleť omlazenou a předchází znovuvytvoření vrásek po dobu až 18 měsíců.

 

Zcela bez obav

Kyselina hyaluronová je vítaným pomocníkem v mnoha odvětvích lékařství. Pomáhá také na poli očního lékařství a reprodukční medicíny. Jejího používání rozhodně není třeba se obávat. Na rozdíl od botulotoxinu její přidání téměř neomezuje přirozenou mimiku, proto se při omlazovacích procedurách obvykle důmyslně kombinují hyaluronové výplně s botulotoxinem. Co jaký sval potřebuje, je na rozhodnutí odborného lékaře, který zákrok doporučí a provede.

Používáte krémy s kyselinou hyaluronovou? Jak moc fungují omlazující krémy? Co se stane, když je přestanete používat? Je pro vás radikální omlazení vzhledu přijatelnou alternativou, nebo k z něj máte obavy, popř, k němu pociťujete odpor?

Pavla Snášelová