Novostavba v Praze znamená velkou investici, která však bude stále výhodná! Nižších cen se totiž jen tak nedočkáme!

Novostavba v Praze znamená velkou investici, která však bude stále výhodná! Nižších cen se totiž jen tak nedočkáme!

Chcete být majiteli novostavby v Praze? Tak nejste jediní. Těch, kteří po vlastním bytě v našem hlavním městě zatouží, jsou každoročně tisíce. A je to pochopitelné. Praha je výjimečným místem v celém středoevropském regionu. Tomu bohužel odpovídají i ceny, které jsou právě na svých historických maximech. S tím ovšem nic nenaděláme. Můžeme si však alespoň říci, proč dává i za současné situace taková investice stále ještě smysl a podívat se, z jakých důvodů je lepší upřednostnit novostavbu před starší nemovitostí. Přemýšlíte, které lokalitě naší metropole byste při hledání bytu měli dát přednost? Možností je celá řada. V nejrůznějších pražských čtvrtích je aktuálně k mání hned několik atraktivních rezidenčních projektů, které by vás mohly zaujmout. Uvidíte!

 

Za novostavbu v Praze si opět připlatíte

Kdo by nechtěl bydlet ve vlastním, nejlépe pak v novém bytě? Mnoho takových lidí asi nepotkáte. Poptávka po nemovitostech je u nás dlouhodobě vysoká a vzhledem k tomu, že se ji už zhruba dvě dekády nedaří plně uspokojit, jsme svědky každoročního zdražování bytů, rodinných domů, pozemků a poslední dobou také všech rekreačních objektů. Aktuálně ceny rostou dokonce i krizi navzdory. Praha je díky své výjimečnosti destinací, kde za vlastní střechu nad hlavou zaplatíte zdaleka nejvíce. Chcete novostavbu? Pak to bude ve většině případů ještě dražší, než kdybyste se rozhodli pro něco staršího. V porovnání s první polovinou loňského roku si v průměru připlatíte zhruba 6 % a za metr čtvereční vysněného domova tak utratíte bezmála 113 tisíc korun. Má to ještě význam? Ano! A hned si řekneme proč.

 

Lepší už to zřejmě nebude

Ptáte se sami sebe, zda má koupě nemovitosti v naší metropoli smysl, když si na dvoupokojový byt musíte připravit okolo 5 milionů? Odpověď asi mnoho lidí poněkud překvapí, ale věřte, že ano! Mýlit se sice může každý, ale když čím dál více ekonomů, developerů a realitních odborníků tvrdí, že v podstatě žádný cenový strop neexistuje a že se můžeme dočkat dalšího výrazného zdražení, něco na tom zřejmě je. I kdyby se jejich předpovědi vyplnily jen částečně, vypadá to, že lépe už bylo a na levné bydlení můžeme zapomenout. I v tom málo pravděpodobném případě, že by v nejbližších letech cenový růst výrazně zpomalil, případně se zastavil zcela, je pořízení bytu rozumnou volbou. Za správný krok je to možné považovat v jakékoli zajímavé lokalitě České republiky. O Praze to pak platí dvojnásob!

 

Vývoj průměrné nabídkové ceny bytu v ČR

ROK PRŮMĚRNÁ CENA (Kč)
04/2021 4,240 000
06/2019 3,255 000
03/2017 2,489 000
06/2015 2,015 000
03/2013 1,747 000

 

Chcete se stěhovat do nového? Dobrá volba!

Hledáte střechu nad hlavou, a jak se zdá, rozhodli jste se pro novostavbu. V naprosté většině případů je to rozumné, to si řekněme hned zkraje. Pomineme-li řadu precizně zrenovovaných vil a činžovních domů v historické zástavbě našeho hlavního města, jenž se investorům za použití těch nejmodernějších technologií a nejkvalitnějších materiálů podařilo citlivě uzpůsobit požadavkům dnešní doby, bytu v novostavbě se jen těžko něco vyrovná. K nesporným výhodám drtivé většiny nově realizovaných projektů patří především jejich energetická úspornost. Zdražování energií je nepříjemnou realitou, která nejvíce dolehne na vlastníky nezateplených staveb. Starší domy na rozdíl od většiny nových budov navíc nedisponují dalšími moderními technickými vymoženostmi, které by jejich provoz dokázaly zlevnit. Koupíte-li si byt v novostavbě, pak vám ve srovnání se starší nemovitostí také odpadají starosti s případnou rekonstrukcí a rovněž pravidelná údržba nebývá zdaleka tak náročná.

 

Developer vám může vyjít vstříc

Pokud se obáváte, že při koupi nového bytu nedostanete možnost ovlivnit, jak bude váš budoucí domov vypadat, jste na omylu! Abyste však do podoby vašeho bydlení mohli alespoň částečně zasáhnout, musíte přijít včas. Co to znamená? Je pochopitelné, že některé věci jako třeba střechu budovy nebo společné prostory v domě nijak neovlivníte. To, jak bude vypadat vaše koupelna, kde budete mít jakou zásuvku nebo zda bude kuchyně oddělena příčkou, to je něco, na čem se s mnohými developery domluvit lze. Musíte si však podobné změny dohodnout brzy. Nejlépe ještě dřív, než samotná stavba vůbec začne. Nepochybujte o tom, že vám jako dobře platícímu klientovi vyjdou vstříc!

 

Nových projektů přibývá

Přestože developerských projektů zaměřených na rezidenční bydlení přibývá v rámci celé ČR spíše pozvolna, Praha je pro stavaře natolik atraktivní, že zde vždy na něco nového narazíte. Holešovice, Smíchov nebo Libeň? Všude se najde něco, co by vás mohlo zaujmout. Na Smíchově brzy vyroste „Císařská vinice“ se 67 byty. Firma JRD Development už začala s předprodejem a hotovo má být zhruba do dvou let. Pokud jde o často diskutované Holešovice, které zejména v poslední dekádě zažily skutečný stavební boom, zajímat by vás mohla Rezidence Pergamenka, jejíž realizaci má ve svých rukou zkušený developer FINEP. Pergamenka nabídne 111 bytových jednotek a to už příští rok. Je libo Karlín? Beze všeho! Na Rohanském ostrově vyroste do roku 2023 rozsáhlý projekt pod názvem Rohan City. Jeho součástí bude kromě jiného na 220 nových bytů, a jelikož jde o práci renomované společnosti Sekyra Group, o kvalitě netřeba pochybovat.

Možná vám učaroval Žižkov či se vám zamlouvají nedaleké Vinohrady. I v těchto čtvrtích můžete něco objevit!

Pavla Snášelová