Hledáte v Brně pronájem bytu? Průměrná činže klesla k úrovni z roku 2018 – včas toho využijte!

Hledáte v Brně pronájem bytu? Průměrná činže klesla k úrovni z roku 2018 – včas toho využijte!

Najít v Brně pronájem bytu za částku, která by průměrně vydělávajícímu člověku neukrojila z jeho příjmů alespoň 30 %, to je už několik let velice složité. I ty nejmenší garsonky jsou obvykle nabízeny nejméně za 8 či 9 tisíc korun. Zkuste ale žít na 20 metrech čtverečních. Kdo to nezkusil alespoň rok či dva, nemá tušení, jak je to obtížné. Dočasně se s tak malým prostorem smířit lze, ale jen tehdy, žije-li člověk sám. Našli jste si partnerku či partnera? Nebo snad dokonce zakládáte rodinu? Pak potřebujete mnohem více místa. Brněnské nájmy jsou sice stále dosti vysoké, ale v meziročním srovnání přece jen mírně klesly. Zajímá vás, jestli jde jen o dočasnou záležitost nebo o trend, který by mohl v příštích měsících či letech pokračovat? A rádi byste si udělali představu o tom, jaká je vůbec budoucnost nájemního bydlení V České republice? Tak se na to podíváme!

 

V Brně dnes seženete pronájem bytu levněji

Je faktem, že v prvních třech měsících tohoto roku činže v Brně meziročně mírně poklesly a lze to tedy po letech nepřetržitého zdražování považovat za lehce pozitivní zprávu. Podobná informace vynikne v médiích zřejmě tím více, čím častěji čteme či slyšíme o enormním růstu cen nemovitostí, stavebních materiálů či energií nebo o zdražování potravin a nejrůznějších služeb. Abychom však situaci uvedli na pravou míru, je nutno dodat, že toto symbolické zlevnění nepřekročilo v průměru hranici 4 % a navíc se týká pouze některých dispozic, to zaprvé. Také to rozhodně nic nemění na skutečnosti, že je největší moravské město, pokud jde o výši průměrného nájmu, stále druhým nejdražším sídlem u nás a to hned za Prahou. A co je nepochybně ještě horší informací, už vůbec to neznačí nástup nějakého trendu. Bohužel!

 

Změny v nájemném v Kč – průměr (1.Q/2020 – 1.Q/2021)

1+kk 2+kk 3+kk 4+kk
BRNO -480 -390 +450 -500
PRAHA -2000 -2590 -4680 -5900
LIBEREC -600 0 -2000 1800
OSTRAVA 0 -900 -500 -2350
PLZEŇ -470 -950 -530 +1850

 

Covid-19 uvolnil stovky bytů

Ty z vás, kteří nájemní bydlení v Brně právě hledají, tedy jistě nepotěší, že je pokles činží s největší pravděpodobností jen dočasný. Zapříčinil ho nadbytek volných nemovitostí, které byly dříve často využívány ke krátkodobějšímu ubytování turistů, případně studentů a které se na realitním trhu objevily vlivem pandemie nemoci COVID-19. Kvůli této neočekávané události totiž došlo k citelnému úbytku potenciálních nájemníků tohoto typu a někteří majitelé prázdných bytů se rozhodli, že je dají k dispozici k dlouhodobým pronájmům. Přestože jde pouze o krátkodobý výkyv, není pochyb o tom, že by byla chyba tohoto přechodného zlevnění nevyužít a alespoň na nějakou dobu si nevyjednat pronájem, který vám měsíčně z peněženky vytáhne o pár stokorun méně. Tím spíše, že o Brně stále platí to, co bylo faktem už před necelými dvěma lety – alespoň v rámci jižní Moravy je zdaleka nejdražší. A z čeho lze aktuálně vybírat? Řekněme tedy, že hledáte něco většího, než v úvodu zmiňovanou garsonku. Alespoň 2+kk či 2+1, což jsou dispozice, které vám nabídnou přece jen přijatelnější komfort. Menší ukázku z nabídky realitních kanceláří jsme pro vás připravili zde:

 

Výběr z nabídky 2+kk a 2+1 v Brně (08/2021)

Dispozice Lokalita Popis Činže
2+kk Královo Pole 52 m2 – cihla (nezařízený) 11 000 Kč
2+1 Řečkovice 59 m2 – panel (vybavený) 13 000 Kč
2+kk Bohunice 51 m2 – panel (nezařízený) 11 000 Kč
2+kk Černá Pole 45 m2 – panel (vybavený) 12 000 Kč
2+1 Královo Pole 65 m2 – cihla (vybavený) 16 000 Kč

 

Život v nájmu bude normou

Česká republika patří k těm zemím, v nichž je vlastnické bydlení považováno za normu. Jde o jakýsi symbol ukotvení v místě, kde žijete. Vlastní dům či byt vám navíc dává určitý pocit jistoty. Alespoň doposud tomu tak bylo. Zdá se však, že s neustále stoupajícími cenami nemovitostí vezme brzy tento fenomén za své. Už dnes je pořízení bytu mimo reálné možnosti mnoha našich spoluobčanů a vyplní-li se předpovědi některých analytiků a byty do konce této dekády zdraží třeba i dvojnásobně, život v nájmu bude čím dál běžnější. Předpoklad, že se po činžovním bydlení bude shánět stále více lidí, se zdá být reálný. Je to zřejmé už z aktivit velkých investorů, kteří nejenže začali skupovat činžovní domy v zajímavých lokalitách, ale v některých případech stojí i za realizací nových developerských projektů určených primárně k nájemnímu bydlení.

 

Trendy, které nepotěší

Zdražování rezidenčních nemovitostí a s tím spojená nutnost spokojit se třeba i celoživotně s nájemním bydlením, to jsou pouze dva ze soudobých rysů tuzemského realitního trhu. Nepatříte-li k movitější části populace, jistě vás ani jeden z nich nepotěší. Aby toho nebylo málo, z dostupných statistik jasně vyplývá ještě další nepříznivý trend. Je jím pozvolné zmenšování obytné plochy nově budovaných bytů. Obzvláště ve větších městech typu Prahy nebo Brna je tento trend dobře patrný už dnes. Možnost, že se už za pár let bude muset celá řada z nás spokojit s 30 či 40 metry čtverečními životního prostoru, s kuchyňskou linkou hned vedle postele, je bohužel poměrně reálná.

 

Jako na „Západě“?

Jediná zpráva, kterou lze snad považovat za pozitivní, souvisí s avizovaným zlepšováním celého konceptu nájemního bydlení, které by mělo být alespoň v režii větších vlastníků bytů vylepšeno celou řadou služeb a mohlo by tak získat určitou úroveň, kterou v našich podmínkách mnohdy postrádá. Podobně je tomu i v některých západních zemích a snad i proto tam na rozdíl od České republiky není činžovní bydlení považováno za něco méněcenného.

Má být pro vás nájemní byt pouze dočasným řešením nebo jste přesvědčeni, že se na pořízení vlastní nemovitosti nikdy v budoucnu nezmůžete?

Pavla Snášelová