Nábytek do dětského pokoje
Nábytek do dětského pokoje určitě řeší každý z vás, kdo vybavuje, nebo rekonstruuje pokoj pro děti. Nevíte si rady a máte omezené možnosti prostoru? V tomto článku se dozvíte tipy, jak chytře vymyslet úložný prostor v dětském pokoji.
Dbejte na kvalitní materiály a poctivé výrobky
Ať už máte děti v jakémkoliv věku a zrovna jim renovujete dětský pokoj, zaměřte se na kvalitu. Čím dál více výrobců v posledních letech tíhne k opravdu kvalitnímu zpracování. To je i jeden z pilířů dětské bezpečnosti. Veškeré tvary by proto měly být co nejvíce pro děti bezpečné, bez toxických barev a laků a bez malých snadno vdechnutelných částeček. Pak máte jistotu, že se váš malý průzkumník nezadusí žádnou malou kuličkou. Je velice důležité, aby bylo vybavení dětského pokojíčku v rámci bezpečnosti vybaveno nábytkem proporčně souměrným k dítěti, nebo alespoň s velikostí nastavitelnou. Vše tak bude mít ve své vlastní velikosti, tím pádem to pro něj bude bezpečnější. My přece také nemáme stoly a židle v úrovni naší hlavy. Teď si možná říkáte, že za takové poctivé výrobky zaplatíte hodně peněz. Nemusí to tak být, pokud se zaměříte,na kvalitu a ne kvantitu. Jednotlivé kousky mohou být mírně dražší, ale zato vydrží dlouho. Zkuste se na celou renovaci dětského pokoje podívat minimalisticky, s citem pro detail a dodat pokoji více prostoru a vzdušnost.
Teď už si ale pojďme představit pár tipů, které můžete ve vybavování dětského pokoje využít, nebo se jím nechat inspirovat.
1. Dětská postel se skříní
S postelí se dá vymyslet úložný prostor skvěle. Může do ní být zabudována skříň a tím pádem bude postel výše nad zemí. Do této vestavěné skříně s postelí se dají zabudovat šuplíky, které se budou různě vysouvat. Dále to může být i skříň na zavěšení ramínek, přímo pod postelí. Stačí se jen zamyslet co byste společně s vaším dítětem nejvíce využili. Tady se kreativitě meze nekladou. Bude jen na vás, pokud vše koupíte hotové, nebo si nábytek navrhnete sami a necháte si ho vyrobit na míru. Budete tak mít úplný originál.
2. Šuplíky ve schodech
Pokud se rozhodnete pro sestavu postele se skříní, pravděpodobně budou vést schody k dětské posteli. Ty se dají skvěle využít jako úložný prostor, jako šuplíky. Buď se budou dát vysouvat, nebo otevírat jako skříňka.
3. Prostor pod postelí
V dětském pokoji se toho dá vymyslet opravdu mnoho. Další variantou s postelí je její dolní úložný prostor. Zase se tady nabízí varianta vysouvání směrem do prostoru, nebo odklápění s celou postelí. Pod postel se toho může vlézt opravdu mnoho, záleží však na její výšce. Můžete také zvolit různé boxy, které budou dělit předměty pod postelí a budete mít přehled a systém, co kam patří.
4. Síť nad hlavou
Tahle varianta vytvoření nového prostoru je poněkud odvážná, avšak děti ji milují a v posledních letech se stává víc a víc moderní. Jde o pevnou ukotvenou síť pod stropem. Celá síť může být ohraničená dřevěnými trámy, ve které je celá síť po stranách ukotvená. Síť může fungovat jako hrací plocha pro děti, nebo jako místo pro spánek či odpočinek. Ze sítě u stropu pak vede provazový snímatelný žebřík, nebo schody, pokud chcete bezpečnější variantu. Do schodů můžete opět umístit úložné prostory.
5. Bedna, nebo koš na hračky
Box na hračky či bedna může být jedna, nebo více, podle počtu hraček. Pokud se rozhodnete pro beden více, rozdělte je podle typu hraček, nebo materiálů hraček. Například plyšáci budou v jedné bedně a stavebnice v druhé. Uklízení je pak opravdu velice jednoduché a hlavně rychlé. Děti si tím navíc trénují jemnou motoriku a paměť, co kam patří.
Jak už bylo několikrát zmíněno, kreativitě se opravdu meze nekladou. Proto si klidně vytvořte nějak plán, vše si pečlivě prostudujte, nebo třeba i nakreslete. Hledejte a inspirujte se v časopisech, nebo na internetu, jaké jsou všechny možnosti. Zkoušejte a experimentujte. Jedině tak zjistíte, co vám a vašim dětem doopravdy vyhovuje.