Vybíráte ložní povlečení: jakému materiálu dát přednost? Máme pro vás pár tipů!

Vybíráte ložní povlečení: jakému materiálu dát přednost? Máme pro vás pár tipů!

Kvalitní ložní povlečení je pro příjemný a plnohodnotný spánek člověka přinejmenším stejně důležité jako dobrá matrace nebo vhodně zvolený polštář. V posteli denně strávíme alespoň šest až sedm hodin, někteří z nás ještě víc. Měli bychom si proto umět vybrat povlečení z takového materiálu, který nejen hodně vydrží, ale který je nám také co nejpříjemnější na dotek. Svou roli v tom, zda se v ložnici budeme cítit skutečně dobře, hraje rovněž barva, případně také vzor ložního povlečení. Obojí by mělo být s dalším vybavením místnosti v určitém souladu, aby vše působilo příjemným a harmonickým dojmem. Poradíte si s výběrem sami nebo vám pár jednoduchých tipů přijde vhod? 

Ložní povlečení vybírejte s rozmyslem!

Ať už tomu věříte nebo ne, ložní povlečení má zásadní vliv na to, zda se budete v posteli cítit skutečně dobře. Rádi byste, aby vaše ložnice působila harmonickým a přívětivým dojmem? Chcete mít pocit pohodlí pokaždé, když si vlezete do postele? Chcete, aby se vám krásně usínalo a aby i ranní probuzení bylo příjemným zážitkem. Citlivě zvolené povlečení vám v tom do značné míry pomůže. V posteli strávíme přibližně třetinu života a máme pro to jistě dobré důvody! Výběru lůžkovin bychom tedy měli věnovat patřičnou pozornost. Na co se zaměřit především? Rozhodně na použitý materiál! 

Spát v tom budete vy

Ještě v první polovině minulého století zcela jednoznačně převládalo povlečení z bavlny. S jinými materiály se bylo možné setkat spíše výjimečně, takže vlastně ani nebylo příliš z čeho vybírat. V současnosti je však volba přece jen složitější. Každý materiál může mít přitom nějakou tu výhodu, ale stejně tak může disponovat vlastností, kvůli které ho chtít nebudete. Jak zní rada číslo jedna? Ať už nakonec zvolíte cokoliv, pamatujte, že byste se neměli řídit žádnými trendy. Vybírejte hlavně podle toho, jak je vám ten který materiál příjemný. Spát v tom budete vy! Povlečení si proto každopádně nejdřív důkladně osahejte! 

Než se vydáte do obchodu

Než začnete prozkoumávat sortiment nejrůznějších obchodů, podívejte se, jak spí naše celebrity. Třeba u některé z nich načerpáte inspiraci. My se zatím podíváme, z čeho je u nás povlečení vyráběno zdaleka nejčastěji, a řekneme si, co od jednotlivých materiálů můžete zhruba očekávat. Na co tedy v nabídkách obchodů obvykle narazíte?

  1. BAVLNA
  2. KREP
  3. SATÉN
  4. MIKROVLÁKNO
  5. FLANEL

100 % bavlna a luxusní satén

Měkká a prodyšná bavlna vás obvykle nezklame. Je pružná a výborně absorbuje vlhkost. Na dotek je velice příjemná a není proto divu, že patří k nejoblíbenějším materiálům, ze kterých je ložní povlečení vyráběno. Řeč je o 100 % bavlně bez příměsí, která je navíc při praní odolná vůči vyšším teplotám (60 °C a více), což s ohledem na hygienu určitě oceníte. Další možností je satén. Jde o materiál, který je odjakživa považován za luxusní a dobře se v něm cítí zejména ženy, které se do něj také s chutí oblékají. Povlečení vyrobené ze saténu je lehké, velice jemné a na dotek neobyčejně příjemné. Odpovídá tomu pochopitelně i jeho cena. Sadu povlečení z kvalitního saténu nejspíše nepořídíte pod dva tisíce korun. 

Krep není pro každého

Krep je sice vyráběn z bavlny, ale protože je jeho typickou vlastností hrubší povrch, nehodí se pro každého. Některým lidem zkrátka nevyhovuje. Má ovšem také řadu dobrých vlastností. Je savý a dostatečně prodyšný. Disponuje výbornými termoizolačními vlastnostmi (v létě vám nebude příliš horko, v zimě vás naopak zahřeje) a po vyprání ho nemusíte žehlit! Na jeho pořízení by vám mělo stačit 500 korun. 

Mikrovlákno nebo flanel?

Mikrovlákno je vhodné pro alergiky. Je totiž vysoce odolné proti bakteriím a roztočům. Perfektně saje vlhkost (pot), nemačká se a na dotek je docela příjemné. Pere se obvykle na 40 – 60 °C a koupit ho můžete poměrně lacino, podobně jako povlečení krepové. A je tu ještě flanel. Potřebujete se v posteli důkladně zahřát? Kupte si flanelové povlečení. Vyrábí se z bavlny o vyšší gramáži a bude vám pod ním určitě teplo. Na dotek jde o příjemný materiál, který podobně jako krep nemusíte po vyprání (do 40 °C) žehlit. 

Barev a vzorů se bát nemusíte, ale…

Už máte jasno, jaký materiál by byl pro vás nejvhodnější? Výborně, ale zcela vyhráno ještě nemáte. Důležitým kritériem vaší volby by měla být také barva. Obecně je doporučováno pořídit si do ložnice vybavení spíše v jemných a tlumených barvách s decentním nebo dokonce žádným vzorkem. Například béžová, bílá, světle modrá či světlounce žlutá se k tomu hodí výborně. Máte-li v podobných barvách stěny, koberec nebo nábytek, pořiďte si povlečení, které s tím bude co nejvíce ladit. Jde o to, aby místnost, ve které odpočíváte, působila harmonickým a přívětivým dojmem.

Pokud si však myslíte, že vám bude nejlépe pod fialovou přikrývkou nebo že se vám bude krásně usínat na polštáři s nějakým divokým vzorem, je to jen vaše věc. Podobně jako u materiálu, také zde platí, že rozhodujícím faktorem výběru musí být vaše pocity a vaše dojmy. Řiďte se tím a budete spokojeni!

Jakému materiálu dáte přednost? Bude to klasická bavlna nebo snad něco modernějšího? A jaké zvolíte barvy?

Pavla Snášelová