Správa PPC kampaní není vhodná pro laiky

Správa PPC kampaní není vhodná pro laiky

Bannery, na které stačí kliknout a už jsme přímo na stránce s nabízeným produktem, patří k levným a současně efektivním formám propagace. Inzerent platí pouze za kliknutí, které mu přivádí potenciální kupce. Když je správa PPC kampaní v rukou odborníků, tak opravdu funguje. Její svépomocná výroba naproti tomu zpravidla nevygeneruje ani jednu objednávku navíc. Prozkoumejte oba postupy, jak se projevují v praxi, ať můžete posoudit, co je pro vás výhodnější.

Proč Facebook a Google tvrdí, že je správa PPC kampaní hračka?

Obě Big Tech společnosti, zvlášť Facebook, vám proklikovou reklamu přímo vnucují. Robot ji z obsahu vašich příspěvků dokonce sám sestavuje a navrhuje vám její schválení. Vše vypadá snadné, kdo to ale vyzkoušel, splakal nad výdělkem.

První kámen úrazu je výběr cílových skupin, kterým se má banner zobrazit. Přímo ve správě PPC kampaní máte možnost zvolit si třeba jen ženy, pokud obchodujete s dámským prádlem. Facebooková komunita se dá filtrovat také podle věku, bydliště, povolání, vzdělání, hobby a řady dalších kritérií. Výběrem obvykle strávíte několik hodin, aniž byste měli jistotu, že jste si okruh potenciálních zájemců navolili správně. Specialista na správu PPC kampaní pracuje na rozdíl od amatéra podstatně rychleji a ví, jak oslovit cílové publikum. Spuštěnou reklamu též průběžně dolaďuje, aby zajistil maximální účinnost.

Proč tedy Facebook a Google neustále nabádají uživatele, ať si vyrobí kampaň sami? Protože jejich majitelé na tom vydělávají miliardy dolarů. Mark Zuckerberg patří mezi desítku nejbohatších lidí planety a má to zařízené mazaně, že mu nefunkční kampaň nejde ani reklamovat.

Na správu PPC kampaní existuje školení

Profesionálové, kteří se věnují správě PPC kampaní a dalším formám internetového marketingu, získali své know-how během řady seminářů. Jen základní kurz nastavení reklamy na Facebooku trvá celý den, kde do vás lektor hustí informace, jak na to. Pro laiky ale nemá podobný typ vzdělávání žádný smysl, když ho pak neprocvičují v každodenní praxi. Otázka tedy zní, zda vám přijde lepší zaplatit odborníkovi nebo si objednat seminář.

Expert na správu PPC kampaní spolehlivě dosáhne toho nejvýhodnějšího poměru mezi reklamními náklady a vaším prodejem. Vytvoří vám na jednotlivých platformách uživatelské účty, odkud se pak reklamy ovládají. Vymyslí též celou propagaci. Krátkým textem zaujme potenciální kupce a uplatní v něm klíčová slova. To jsou fráze, které zadávají lidé do vyhledávačů, aby vámi inzerovanou věc našli. Bez klíčových slov ve sloganu se jim zobrazí reklama konkurence. Odborník také zajistí výstižnou grafikou, vytipuje okruh zájemců a určí vhodný čas spuštění.

Kde se vyplatí aktivovat PPC

Správná místa, kde se nejspíš pohybuje vaše budoucí klientela, jsou pro úspěšnou správu PPC kampaní klíčová. Z těch největších hráčů se všeobecně doporučuje Google s nástrojem Adwords, Seznam a jeho Sklik, YouTube a samozřejmě Facebooku kombinovaný s Instagramem. Pro některé specifické branže, třeba prodej zemědělské techniky, budou ideální spíše malé, specializované platformy, které navštěvuje komunita farmářů. Zkušený expert na online marketing a správu PPC kampaní mívá o takových portálech a fórech přehled, aby svým klientům poradil, kde se právě jejich nabídka nejlépe uchytí.

Závěrem přijměte ještě upozornění, že řadě online podnikatelů jen samotná prokliková reklama nestačí. Aby prosperovali, potřebují mix správy PPC kampaní s optimalizací webu pro vyhledávače. Obě metody se vzájemně doplňují. Nyní už snadno posoudíte, jestli se do digitálního marketingu pustíte sami nebo upřednostníte lidi s patřičným vzděláním. Konečný verdikt nám pošlete v komentářích.

Pavla Snášelová