Nové byty jsou rok od roku menší – stavařům se díky tomu lépe prodávají

Nové byty jsou rok od roku menší – stavařům se díky tomu lépe prodávají

Nebývalý zájem o nové byty, jehož jsme v současnosti svědky, by možná nebyl zdaleka takový, kdyby se stavělo ve standardech, na které jsme byli zvyklí ještě před deseti či patnácti lety. Teď tu nehovoříme o stavebních materiálech či použitých technologiích. Ty jsou bezesporu v drtivé většině případů na vyšší úrovni než v minulosti. Na mysli máme něco jiného. Jde o užitnou plochu nově budovaných bytů, která je bohužel stále menší a menší. Developeři takto v podstatě vycházejí vstříc potenciálním klientům, kteří by si při dnešních cenách více čtverečních metrů často nemohli dovolit. Zmenšování novostaveb je zkrátka jakousi daní za vysoké ceny. A nejen to. Jaké máme vyhlídky? Bude pro řadu z nás život v jedné či dvou místnostech realitou?

 

Nové byty jsou menší a dražší

Je zcela zřejmé, že za zmenšující se plochou nově budovaných bytů stojí především snaha stavařů o to, aby jejich „zboží“ bylo co nejlépe prodejné. Při cenách novostaveb, které neustále lámou rekordy, se samozřejmě není čemu divit. Například v Praze, která je největším a také nejvíce sledovaným trhem s realitami u nás, vzrostly ceny nových bytů od poloviny roku 2015 více než o 100 %. Důvodů, kvůli kterým jsou V České republice rok od roku dražší nejen novostavby, ale vůbec všechny rezidenční nemovitosti, je celá řada a jistě stojí za to zmínit alespoň ty nejzásadnější.

 

Zmenšující se plocha nových bytů (nejžádanější dispozice)

DISPOZICE 2016 2017 2018 2019 2020
1+kk 35 m2 34 m2 31 m2 30 m2 29 m2
2+kk 60 m2 57 m2 56 m2 54 m2 53 m2

 

Rostou ceny pozemků, materiálů i stavebních prací

Bydlení v České republice zdražuje takřka bez ohledu na lokalitu. Mnozí z nás se oprávněně ptají po příčinách. Tou hlavní je bezesporu neutuchající zájem kupujících, který se vlivem „koronavirové“ krize nejenže nezmenšil, ale naopak ještě zvedl. Lidé se zkrátka v nejistých dobách snaží uložit peníze do jedné z mála „komodit“, která je z investičního hlediska považována za bezpečnou. Nemovitosti jsou jednoduše „v kurzu“. Nějaký čas už také zdražují pozemky, což se v konečné ceně nových rezidenčních projektů musí do určité míry rovněž projevit. Při výčtu viníků nelze opomenout ani fakt, že podražily materiály a zvedly se i ceny některých stavebních prací. Když k tomu přidáme nedostatek zahraničních dělníků, bez nichž se naše stavebnictví už dlouhá léta neobejde, máme seznam téměř kompletní. Proč téměř? Protože jsme zapomněli na vliv donedávna levných hypotéčních úvěrů. Velmi nízké úročení těchto půjček bylo totiž pro mnohé z našich spoluobčanů důležitým impulsem, který je přiměl kupovat, čímž vysoká poptávka ještě vzrostla.

 

Menší byty lze lépe pronajmout

Jako jeden ze zásadních faktorů ženoucích ceny vzhůru jsme zmínili mimořádnou poptávku. Pokud jde o malometrážní byty, svou roli zde sehrává rovněž zájem investorů, kteří začínají nakupovat ve velkém. S ohledem na vysokou hladinu nájemného dávají přitom přednost právě bytům s menší podlahovou plochou, u kterých mohou stanovit nižší činži a snáze tak najít nájemníka. Bydlení o menší výměře je také celkem logicky vyhledáváno tzv. singles, tedy lidmi žijícími bez partnera. A takových lidí v naší společnosti neustále přibývá. Pro jednoho člověka je 35 či 45 metrů čtverečních obvykle dostačujícím zázemím. Důvodů, které developery vedou k tomu, aby se ve svých projektech zaměřovali na malometrážní byty, je tedy více než dost. Podíváte-li se na čísla uvedená v následujícím krátkém výčtu, zjistíte, že na prodejích novostaveb realizovaných za období 03/2020 – 03/2021 jen v naší metropoli, je tento trend jasně patrný. V součtu 67 % prodejů totiž tvořily dispozice 1+kk a 2+kk.

 

Praha – prodej nových bytů (03/2020 – 03/2021)

  • 2+kk – 44 %
  • 1+kk – 23 %
  • 3+kk – 22 %
  • 4+kk – 11 %

 

Nadměrná byrokracie

Stěhujete se do Prahy? A rádi byste koupili byt v nějakém novém rezidenčním projektu? Něco se tu pro vás jistě najde. Výběr by však mohl být širší, pokud by rozsáhlejší výstavbě nebránily jedny z nejkomplikovanějších povolovacích procesů na světě. Nadměrná byrokracie, s níž jsou naši developeři už léta konfrontováni, je mimochodem další příčinou vysokých cen rezidenčních nemovitostí. To jsme v našem výčtu neprávem opomněli. Už léta se staví méně, než by s ohledem na reálnou poptávku bylo potřeba.

 

Holešovice nebo Smíchov?

Ale zpět k tomu, co vám dnes může nabídnout naše metropole. Kvalitních projektů se zde navzdory byrokratickým průtahům každoročně objevuje celá řada. Musíte však mít dostatek financí. Metr čtvereční nového bytu se zde totiž na jaře prodával v průměru už za 112 tisíc korun. Vzhledem k již zmíněnému zájmu však peníze nejsou vždy to jediné, co je k získání vysněné nemovitosti třeba. Mnohé z těch nejatraktivnějších projektů většinou z trhu mizí závratnou rychlostí. Pokud se vám něco zalíbí, nesmíte příliš váhat! K lokalitám, kde v posledních letech vyrůstá zřejmě největší množství novostaveb, patří například Holešovice, Karlín, Smíchov a Libeň nebo také dlouho opomíjený Žižkov.

 

Jaká nás čeká budoucnost?

Pokud bude bydlení drahé jako nyní, čeká značnou část obyvatel České republiky život na třiceti či čtyřiceti metrech čtverečních. Šťastnější z nich přitom budou bydlet ve vlastním, těm méně šťastným nezbude, než platit nájemné. Kdo získal nemovitost v letech minulých, kdy byly ceny ještě celkem přijatelné, může si gratulovat. Jediné, co má určitý potenciál učinit byty dostupnějšími, je nový stavební zákon, který právě prošel naším parlamentem. Díky němu se totiž můžeme dočkat rozsáhlejší výstavby, která snad dokáže trh nasytit do té míry, že by to v ideálním případě mohlo bydlení postupně zlevnit. Jestli, případně do jaké míry se tak stane, zůstává otázkou, na kterou nám přinesou odpověď až následující roky.

Kolik čtverečních metrů máte k dispozici? Nebo byt teprve hledáte? A jak velký?

Pavla Snášelová