Krabičková dieta, módní trend nebo zdravý způsob hubnutí?

Krabičková dieta, módní trend nebo zdravý způsob hubnutí?

I vy hledáte snadný způsob jak shodit pár kilo, které máte navíc, dostat se do formy a přitom nehladovět? Jedním z možných řešení je krabičková dieta. Covidová omezení, home office, stres a uzavření fit center, to vše udělalo s našimi těly svoje a přibylo pěkných pár kilogramů a teď, s příchodem dovolených, je na čase s nimi zatočit.

 

Krabičková dieta – co se za ní skrývá

Slovíčko dieta, které vychází z anglického slova “diet”, je v našich končinách často chybně interpretováno jako něco zakazujícího nebo omezujícího, přesto že v doslovném překladu znamená “strava” nebo také způsob stravování. Krabičková dieta je tedy způsob stravování formou předem připravených porcí jídla podle vašich nutričních požadavků sestavených odborníky. Díky pravidelnému jídlu ve formě malých porcí je možné velmi rychle zatočit s obezitou a zhubnout na vysněnou váhu.

 

Výhody předem připravených porcí

1. Ušetříte čas – vše je pro vás nachystáno a dovezeno; vy sami se nemusíte zdlouhavě trápit přípravou a složením s vašeho jídelníčku.

2. Nemusíte si sami hlídat poměr živin – pokud máte v plánu zhubnout nebo naopak přibrat, vaše porce budou přesně nutričně vyváženy odborníky na zdravou výživu.

3. Doručení – například kdekoliv v Praze nemusíte nikam jezdit, vaše jídlo dostanete přímo k vám domů nebo do zaměstnání. Avšak jestli chcete a bude to výhodnější, můžete si připravené krabičky vyzvednout na stálém výdejním místě.

4. Snadno dosažitelné výsledky – rozhodnete-li se stravovat formou předem připravených porcí, výsledky budou viditelné velmi brzy.

 

Jaké jsou nevýhody krabičkových jídel? Malé. Bude záležet spíše na vás a na vašem okolí

1. Je nutná opravdu pevná vůle – k dosažení vámi vysněných výsledků je nutné striktně dodržovat předepsané porce a “nedojídat se” potravinami mimo krabičku

2. Vaše okolí nemusí být k vaší volbě pozitivně naladěno – je možné, že lidé ve vašem okolí budou vaši snahu zhubnout, byť z dobré vůle, podkopávat a podporovat vás v myšlence na přilepšení si mimo vaší stanovenou porci

3. Možný “jojo efekt” – v případě návratu k běžnému stravování je velké riziko opětovného nabrání ztracených kilogramů

4. Občas vám jídlo nemusí chutnat – je možné, že se do vaší porce zatoulá potravina, kterou nemáte rádi, nebo se jídla mohou často opakovat a proto vám dieta nebude vyhovovat. Poslední případ lze ovšem řešit dohodou s firmou.

 

Moderní způsob jídla nebo jen módní záležitost?

Jídla z krabiček jsou velmi oblíbena různými populárními osobnostmi, modelkami, ale i běžnými ženami či muži, kteří se snaží shodit nějaké ty faldíky, které se jim přes covidové období usadily okolo pasu. Sociální sítě známých osobností jsou plné fotografií s malými porcemi jídla a vychvalujícími rychlé a efektivní změny na vaší postavě. Tak se může zdát, že se jedná o jediný možný způsob zdravého stravování. Ne každý si však dokáže sestavit komplexní vyvážené porce sám doma. Móda možná, ale o moderní způsob stravování jde určitě.

 

Kdo mi sestaví porce na míru?

Krabičková dieta je založena na vhodně sestavených kombinacích pokrmů, aby nutričně a dietně vyhovovaly vašim požadavkům na redukci váhy a nastartovaly metabolismus, nebo vám naopak pomohly při nabírání tělesné hmoty. Jiné požadavky na skladbu jídelníčku bude mít sportovec snažící se o nabrání svalové hmoty a jiné maminka, která by ráda zhubla pár kilogramů. Proto jsou krabičkové pokrmy sestavovány výživovými specialisty, fitness trenéry a odborníky na zdravé stravování, tak aby pomohly k uskutečnění individuálních cílů. Z tohoto důvodu je potřeba před samotnou objednávkou, vyplnit podrobný dotazník a vypsat údaje o výšce, váze, případné potravinové intoleranci, oblíbených či neoblíbených surovinách a v neposlední řadě vašich cílech.

 

Než se rozhodnete využít stravování formou krabiček a objednat si svou “dietu”, ujistěte se, že výhody, které nabízí převáží nad případnými pokušeními a prověřte si dodávající společnost i podle stupně spokojenosti předchozích klientů.

Jste příznivcem tradičního stravování? Co by vás motivovalo vyzkoušet krabičkovou dietu?

Pavla Snášelová